Q8-ansatte tager 10 af farten!
Fra i dag vil 3000 ansatte på alle landets Q8 stationer opfordre bilisterne til at overholde fartgrænserne. Q8 er gået sammen med Rådet for Større Færdselssikkerhed i kampagnen "Ta' 10 af farten."
23.09.2008 10:00
Q8 er ny partner i den landsdækkende kampagne "Ta' 10 af farten," og det glæder man sig over hos Rådet for Større Færdselssikkerhed.
"Det er ekstremt positivt, at vi nu får mulighed for at nå ud til millioner af bilister ved at benytte Q8-stationer i hele landet. Det giver os mulighed for at lægge ekstra tryk på kampagnen, der skal gøre bilisterne opmærksom på konsekvenserne ved for høj fart, siger Anders Rosbo, direktør hos Rådet for Større Færdselssikkerhed."
Ambassadører for trafiksikkerhed
Når bilisterne de kommende uger kører ind på en Q8-station, vil de blive mødt af bannere, plakater og klistermærker med budskabet "Ta'10 af farten." De ansatte vil desuden være iført T-shirts med budskabet, og alle 3000 ansatte på Q8-stationerne skal gennemgå et e-learningskursus, som vil give dem en grundlæggende viden om sikker trafik og gøre dem til bedre trafikanter.
"Q8 har en vision om at være anerkendt for at udvise omtanke" siger direktør i Q8 Jens Alstrup. "Derfor har vi bl.a. fokus på sundhed, sikkerhed og miljø. Vi vil gerne spille en rolle i sikkerheden for vores medarbejdere og kunder - herunder også trafiksikkerheden. Det er derfor naturligt for Q8 at støtte Rådet for Større Færdselssikkerheds gode sag. Vi har kontakt med ca. 1 million kunder om ugen. Og det er vores ønske at disse trafikanter - både de bløde og de hårde - tænker sig om en ekstra gang, når de ser budskaberne på vores servicestationer".
Farten dræber
Alle undersøgelser viser, at der er en klar sammenhæng mellem fart og trafikulykker. Jo hurtigere man kører, jo alvorligere bliver en ulykke. Sidste år blev 406 personer dræbt i trafikken. En stigning på 33 % i forhold til året før.
"Når bilinspektører analyserer trafikulykker ser de et tydeligt samspil mellem menneskelige fejl, vejen og køretøjet. Men det er også tydeligt, at hastigheden fremstår som en helt afgørende faktor for, om en menneskelig fejl skal straffes med døden eller et blåt mærke. Det er en umulig opgave at undgå menneskelige fejl, men det er let at rette på den fejl, som vi har fod på", siger Jesper Sølund, dokumentationschef hos Rådet for Større Færdselssikkerhed.
Om kampagnen
Den landsdækkende kampagne "Ta' 10 af farten" varer fra uge 39 og fire uger frem. Foruden at møde budskabet hos Q8-stationerne om at "Ta' 10 af farten," vil der være TV- og radiospots, annoncer i dagbladene, vejkantplakater i de fleste kommuner og billboards ved indfaldsvejene til de større byer.
Nærmere oplysninger
Jytte Wolff-Sneedorf
Kommunikationschef
Direkte: 4599 2171
Mobil: 4094 2706
E-mail: jysn@Q8.dk