Q8 på Absalonsvej i Herning er blevet en F24

Den 12. december blev Q8 servicestationen på Absalonsvej i Herning omdannet til et F24 automat-tankanlæg. Det betyder, at man nu kan tanke brændstof og vaske bil til lavpris.
15.12.2011 15:27
Når krisen kradser, eller forbruger-priserne stiger, går det ikke kun frem for discount supermarkederne. Også landets voksende skare af ubemandede tankstationer – de såkaldte automat-tankanlæg - får et opsving.
Det er F24 et klart bevis på. Den Q8-ejede kæde af automat-tankanlæg blev stiftet i 2005 og er siden vokset til over 80 stationer landet over. F24 nummer 84 placeres på Absalonsvej i Herning, hvor den hidtidige Q8 servicestation er blevet omdannet til automat-tankanlæg med billigere brændstof og bilvask. Værkstedet fortsætter som hidtil.
Lavpris kommet for at blive
F24 kæden har oplevet en markant fremgang i de seneste fem år, og de fleste nye F24 stationer fremover vil være ombyggede Q8 stationer som på Absalonsvej.
"Vores erfaringer er, at kunderne hurtigt vænner sig til at handle hos F24. Stationen ligger jo samme praktiske sted som den hidtidige Q8, og hos F24 er der tilmed penge at spare," siger markedschef Søren V. Fledelius og understreger, at man stadig kan benytte sit Q8 betalingskort til køb af brændstof og vask.
En F24 station vil typisk være 7 øre billigere pr. liter benzin og 21 øre billigere på diesel end en Q8 station. På bilvask kan man spare op til 30 kroner pr. vask.
F24 nu med multimedia
Alle betalingsautomater er blevet afløst af helt nye terminaler, der kan udnytte de chip, som alle nyere Dankort og kreditkort er udstyret med. De nye betalingsautomater giver en langt højere sikkerhed ved betaling med kreditkort og er med til at reducere risikoen for svindel, tyveri og kortmisbrug. Betalingsautomaterne accepterer Dankort og alle gængse kreditkort samt kundekort fra både F24 og Q8.
Nærmere oplysninger
Jytte Wolff-Sneedorff
Kommunikationschef
Direkte: 4599 2171
Mobil: 4094 2706
E-mail: jysn@Q8.dk