Maria vandt et års forbrug af brændstof

Q8s automatkæde F24 gav i december sine kunder mulighed for at vinde et års forbrug af brændstof til en værdi af 13.000 kroner. F24s kunder kunne deltage i konkurrencen, hvis det beløb, han eller hun tankede for, endte på 24 øre.

20.01.2012 10:00

Vinderen blev den erfarne bilist Maria Overlund, som i løbet af december tilmeldte, intet mindre end fire boner, som endte på 24 øre. ”Det var en dejlig overraskelse og en sjov konkurrence, hvor det var udfordrende at lande på 24 øre – noget som ikke skete hver gang”, fortæller Maria.

Maria bor lige rundt om hjørnet fra sin lokale F24 station ved Sdr. Tobølvej i Esbjerg og vælger F24s stationer så ofte som muligt.
”Jeg vælger F24s stationer, fordi der ligger en lige i nærheden, og fordi det er nemt og billigt”, siger Maria.

Vil dele præmien

Maria er ikke den eneste, som får glæde af præmien. Hendes mand, som også er en flittig bilist, pendler nemlig mellem Esbjerg og Oksbøl hver dag. ”Både min mand og jeg deltog flittigt i konkurrencen, derfor syntes jeg også, vi begge skal have glæde af gevinsten”; forklarer Maria.

Ihærdigheden belønnede sig, og F24 ønsker stort tillykke til Maria med et års forbrug af brændstof.

Ny konkurrence med 24 vindere

Fra den 1. januar til den 12. februar udlodder F24 24 gavekort på 24 ugers forbrug af brændstof til en værdi af 6.000 kroner. For at deltage i lodtrækningen skal F24’s kunder blot registrere oplysningerne fra deres kvittering på www.f24.dk.   

Nærmere oplysninger:

Kommunikationschef Jytte Wolff-Sneedorff
Kuwait Petroleum (Danmark) A/S
Telefon: 45 99 21 71
Mobiltelefon: 40 94 27 06